Gipsy-jazz

Django Reinhardt (1910-1953) oli esimene Euroopa kitarrist, kes viis enda välja töötatud stiili, gipsy-jazz (mustlas-jazz) stiili, Euroopast Ameerikasse.

Django Reinhardt tegutses aktiivselt aastatel 1930 - 1950. Gipsy-jazz muusikat mängiti algselt Belgias ja Prantsusmaal. Hiljem levis kiirelt üle kogu Euroopa.

Postsotsialistlikes maades oli jazzmuusika viiskümmend aastat keelatud ja põlu all. Tänu sellele ei ole gipsy-jazz Eestis levinud ja publikule väga tuntud. Maailmas tuntud stiilile pühendatakse lausa suuri festivale, kus sajad muusikud ootavad võimalust osaleda ja ennast proovile panna. Piltlikult võib gipsy-jazzi võrrelda võidu tulistamisega

 

D. Reinhardt mängis erilist tüüpi kitarril nimega Gitane (mustlas jazzkitarr), mille peal mängivad kõik tema järgijad tänaseni. Muusikalises plaanis iseloomustab gipsy-jazzi energilisus, kiired käigud, esineja suurepärane tehnika, mida kaunistavad improvisatsioonilised arendused ja positiivsus. Tegu on läbinisti suurepärase muusika ja väärika muusikastiiliga.

 

GipsyMania ETV saates 2010